Kdo jsme
K založení Chornického železničního klubu (CHŽK) významně přispěly politické a ekonomické změny, probíhající v naší zemi v polovině devadesátých let dvacátého století. Transformace našich železnic, útlum provozu na regionálních tratích, reorganizace Českých drah v kombinaci s blížícími se výročími zahájení provozu na místní dráze ze Skalice nad Svitavou do Velkých Opatovic (1998) a na tratích bývalé Moravské západní dráhy (1999) přiměly příznivce železnice z řad zaměstnanců stanice Chornice a stanic přiděleného obvodu k založení Chornického železničního klubu. Došlo k tomu na ustavující schůzi konané 23. března 1998 v restauraci „U depa“ v Chornicích. Klub byl zaregistrován 16. dubna 1998 a veřejnosti se poprvé představil 16. května téhož roku uspořádáním oslav devadesátého výročí zahájení provozu na železniční trati ze Skalice nad Svitavou do Velkých Opatovic. Následovaly další úspěšné nostalgické akce a počet členů CHŽK se rozrostl i o další zájemce, včetně těch, kteří nejsou zaměstnáni na železnici, ale mají k ní vřelý vztah. Po roce 2000 jsme začali spolupracovat s jinými subjekty pořádajícími jízdy zvláštních vlaků. Většina pořadatelů těchto akcí měla především zájem o nasazení našeho personálu v dobových stejnokrojích na svých vlacích. Pro členy tohoto personálu jsme v roce 2005 zřídili Volné sdružení příznivců historie železnice (VSPHŽ), které vystupovalo až do 31. prosince 2014, kdy bylo začleněno zpět do CHŽK, samostatně. Od 1. ledna 2015 byl z důvodů přizpůsobení nové legislativě CHŽK změněn na spolek a jeho název upraven na Chornický železniční klub, z. s.
Účelem našeho klubu je podpora a propagace železniční dopravy v České republice, dokumentační a publikační činnost na poli železniční historie a záchrana železničních technických památek. Hlavním předmětem naší činnosti je organizování jízd zvláštních vlaků, různých historických akcí a výstav. S pořádáním podobných akcí vypomáháme i jiným organizacím a spřáteleným spolkům. Ve spolupráci s kluby vojenské historie jsme schopni navodit atmosféru Rakousko-uherské monarchie, první Československé republiky, i nepříliš radostných let druhé světové války nebo dob budování socialistického Československa. Další naší činností je zajišťování příležitostných a pamětních razítek, která nejen navrhujeme, ale ve spolupráci se zavedeným výrobcem i dodáváme. Již od poloviny devadesátých let dvacátého století shromažďujeme pro připravovanou muzejní expozici prvky historických železničních zabezpečovacích zařízení, další předměty a artefakty. Zpřístupnění našich sbírek veřejnosti však prozatím není možné z důvodu absence vhodných prostor.
Spřátelené spolky naleznete v sekci PARTNEŘI stručnou prezentaci námi používaných uniforem v sekci STEJNOKROJE. Výsledky naší činnosti v uplynulých letech si můžete prohlédnout v sekci AKCE, naše plánované akce pak v podsekci PŘIPRAVUJEME. Naší snahou je, aby pamětní razítka zhotovená jednorázově pro oslavy různých výročí sloužila dál a byla zájemcům k dispozici například v osobních pokladnách železničních stanic. Přehled již vydaných razítek a míst, na nichž jsou k dispozici veřejnosti, je v sekci PAMĚTNÍ RAZÍTKA. Zájemci o publikace, pohlednice a další propagační předměty naleznou vše potřebné v sekci EDIČNÍ ČINNOST. V případě že pořádáte kulturní akci a domníváte se, že by do jejího programu skvěle zapadl náš stánek s prezentací železničních zabezpečovacích zařízení, navštivte sekci PREZENTACE ZABEZPEČOVACÍ TECHNIKY, kde naleznete všechny potřebné informace. Pokud se nás rozhodnete oslovit, pak navštivte sekci KONTAKT.