Aktuálně
V červenci 2020 jsme zahájili zásadní přestavbu sekce Muzeum na našem webu. Nový způsob prezentace exponátů umožňuje příznivcům historické železniční zabezpečovací techniky virtuální prohlídku jednotlivých sekcí budoucí expozice CHŽK. Postupně jsme takto zpracovali přejezdová, reléová a elektrodynamická zabezpečovací zařízení. Od 8. února 2021 je možné si nově prohlédnout i exponáty, které budou v našem muzeu prezentovat prvky elektromechanických zabezpečovacích zařízení německého vzoru. Ta se na území našeho státu dostala v dramatických letech 1938–1945. Výjimkou je mechanické jednoramenné návěstidlo, které zástupci našeho spolku převzali zatím jen zčásti. Ještě v průběhu prvního pololetí roku 2021 bychom rádi stejným způsobem prezentovali i exponáty patřící do sekce mechanických a elektromechanických zabezpečovacích zařízení.
Ve čtvrtek 21. ledna 2021 zemřel ve věku 83 Ing. Ivo Laníček, vynikající odborník v oboru železniční sdělovací a zabezpečovací techniky. Z řadového zaměstnance Sdělovací a zabezpečovací distance Olomouc se vlastní pílí dokázal během dvaceti let vypracovat až na post ředitele Odboru sdělovací a zabezpečovací techniky Federálního ministerstva dopravy. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let zastával funkci samostatného rady Komitétu Organizace pro spolupráci železnic, předsedal Stálé pracovní skupině pro VTI a Stálé pracovní skupině pro dopravní film. Působil i jako sekretář Stálé pracovní skupiny pro dopravní medicínu a sekretář Stálé pracovní skupiny pro dopravní a přepravní právo nebo předseda VII. komise OSŽD. Svou pracovní kariéru na železnici ukončil jako zaměstnanec vedení Technické ústředny dopravní cesty ČD. Dlouhá léta pak působil jako prezident Mezinárodní technické komise FISAIC pro obor film a video, zabýval se historií svého oboru a přispíval odbornými články do různých periodik. Našemu spolku byl ochotně nápomocný nejen při přípravě projektu budoucí muzejní expozice, ale také odbornými konzultacemi při publikační činnosti. Poslední rozloučení s Ing. Ivo Laníčkem proběhne vzhledem k aktuální situaci pouze za účasti nejbližších členů rodiny ve čtvrtek 28. ledna 2021.
V létě 2020 převzali naši členové od Správy sdělovací a zabezpečovací techniky Brno výstražník AŽD 97-PV a závorový pohon ZPZ Pintsch-Bamag. Původně jsme zvažovali, zda vůbec takto relativně nové prvky zařadit do sbírek budoucího muzea – závorové pohony vyráběné v licenci německé firmy Pintsch-Bamag byly na naši železniční síť dodávány ve druhé polovině devadesátých let. Protože však na přelomu století jejich výroba skončila a výstražníky s plastovou svítilnovou skříní se již řadu let dodávají v inovovaném provedení, rozhodli jsme se nakonec, že své místo v expozici mají. V lednu 2021 došlo proto i k rozšíření prezentace přejezdových zabezpečovacích zařízení na našem webu o typ PZZ-EA. Kromě popisu obou exponátů je její součástí i úvodní článek obsahující historický vývoj tohoto přejezdového zabezpečovacího zařízení.
Podpora a propagace železniční dopravy v České republice,
dokumentační a publikační činnost na poli železniční historie
a záchrana železničních technických památek.
> organizování jízd zvláštních vlaků
> zajišťování personálu v dobových uniformách na zvláštních vlacích
v rámci vlastních akcí, případně na akcích pořádaných jinými organizacemi
> tvorba návrhů pamětních razítek pro vlastní akce,
případně pro akce pořádané jinými organizacemi
> pořádání a spolupořádání výstav se železniční tématikou
> publikační a ediční činnost
> příprava muzejní expozice železniční zabezpečovací techniky
> spolupráce s jinými podobně zaměřenými subjekty na národní i mezinárodní úrovni.
Zapsáno ve spolkovém rejstříku vedeném Krajským soudem v Hradci Králové pod spisovou značkou L 3398.
Původní občanské sdružení bylo registrováno Ministerstvem vnitra České republiky dne 16. dubna 1998 pod čj. VS/1-1/35773/98–R.
Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6
Výbor spolku:
Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha
Technická sekce:
Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Správce IT: Antonín Horák
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela