Připravované nostalgické akce

Brno – město uprostřed Evropy 2024

termín: neděle 16. června 2024

Bezdružické parní léto 2024

termín: sobota 3. a neděle 4. srpna 2024

Prezentace zabezpečovací techniky

Muzejní noc v Parowozownia Skierniewice

termín: sobota 11. května 2024

Muzejní víkend v Turnovském depu

termín: sobota 15. a neděle 16. června 2024

Přihlášení

Razítka

070.jpg

Ediční činnost

2015-01_Ucebnice.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Také nás najdete

170 let spojovací dráhy Brno–Česká Třebová

termín: sobota 1. června 2019
kód akce: 08-162
pořadatel: Poličská lokálka, z. s.
místo konání: traťový úsek Česká Třebová–Svitavy–Letovice
vozidla: 423.009 + Dsd + 4 Ce
období: třicátá léta dvacátého století
razítko: 11-121

V roce 2019 uplynulo již 170 let od zahájení provozu na železniční trati z Brna do České Třebové, jedné z nejstarších drah na území České republiky. V době jejího budování byla často označována jako spojovací dráha, protože jejím hlavním úkolem mělo být zkrácení cestování mezi Vídní a Prahou. Od roku 1845 sice spojovala tato dvě významná města železnice, ovšem se zajížďkou přes Přerov a Olomouc. Zahájení provozu 1. ledna 1849 se muselo obejít bez obvyklých slavností. V době doznívajících revolučních nálad se úřady obávaly nebezpečí plynoucího z velkého shromáždění obyvatel. Toto prokletí pronásleduje dráhu v údolí Svitavy po celu její historii. Vždy v době kulatých výročí zahájení provozu v letech 1989 a 1999 zůstala ve stínu starší a slavnější tratě z Břeclavi do Brna. V roce 2009 uspořádal oslavy 160. výročí zahájení provozu náš spolek, ale z finančních důvodů je musel spojit s oslavou 120. let tratí bývalé Moravské západní dráhy. Zvláštní vlak tak jel jen v části jubilující trati z České Třebové do Skalice nad Svitavou. Letošní oslavy se rozhodli zorganizovat naši kolegové ze spolku Poličská lokálka. Pro projekt se jim podařilo postupně získat přízeň hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, PhD., zástupce Český drah, a. s., měst Svitavy, Letovice, Česká Třebová, Březová nad Svitavou, obcí Hradec nad Svitavou a Opatov i Městského muzea a galerie ve Svitavách. Již v předvečer oslav, v pátek 31. května 2019, začala v Městském muzeu a galerii ve Svitavách slavnostní vernisáží výstava „Železnicí údolím Svitavy“ zaměřená na historii i současnost jubilující tratě. Na akci navazovala Muzejní noc, na níž se podílel i náš spolek svým stánkem s prezentací reléových železničních zabezpečovacích zařízení. Hlavním bodem programu následujícího dne soboty 1. června 2019 byly samozřejmě jízdy zvláštních vlaků sestavených z historických vozů bývalé třetí třídy a vedených parní lokomotivou 433.009 z roku 1922. O dva páry mimořádných spojů, vypravených na trať mezi Českou Třebovou a Letovicemi, byl velký zájem. Po příjezdu prvního zvláštního vlaku do stanice Svitavy proběhlo slavnostní otevření dopravního terminálu vybudovaného nákladem 72 milionů korun v sousedství výpravní budovy. Nechyběl samozřejmě ani nezbytný doprovodný program. Na svitavském náměstí probíhala akce v rámci Mezinárodního dne dětí. Malí návštěvníci akce se mohli dostatečně vyřádit na skákacím hradě, na kolotoči nebo si zasoutěžit. Příjemným zpestřením dne bylo i několik koncertů konaných v rámci festivalu žáků a učitelů základních uměleckých škol. Kyvadlovou dopravu mezi centrem města a nádražím zajišťoval historický autobus Tatra 27/64 z roku 1940. Doprovodný program připravilo i město Letovice, kde mohli návštěvníci oslav zhlédnout například výstavu historických jízdních kol. Nechyběl samozřejmě ani prodej upomínkových předmětů se železniční tématikou nebo nezbytné občerstvení servírované ve stanici Svitavy jako za starých časů přímo do oken vozů zvláštních vlaků. Náš spolek dodal na oslavy pamětní razítko a na zvláštních vlacích zajistil železniční personál v dobových uniformách. Oslavy hodnotili jejich účastníci a následně i regionální sdělovací prostředky jako velmi zdařilé. Našim kolegům ze spolku Poličská lokálka bychom proto rádi popřáli mnoho podobně úspěšných akcí v následujících letech.

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 42
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Grafik: Luboš Brant
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela