Připravujeme

140 let místní dráhy Choceň–Litomyšl

termín: sobota 4. června 2022

Bezdružické parní léto 2022

termín: sobota 16. a neděle 17. července 2022

Přihlášení

Razítka

004.jpg

Ediční činnost

2015-11_KK_2016.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Také nás najdete

Mikulášská jízda Chornického železničního klubu 2017

termín: neděle 3. prosince 2017
kód akce: 08-152
pořadatel: Chornický železniční klub, z. s.
místo konání: traťový úsek Česká Třebová–Skalice nad Svitavou–Chornice–Česká Třebová
vozidla: 423.009 + 4 Ce + 1 x Rlm + 2 Ce
období: třicátá léta dvacátého století
razítko:

Již od jara 2017 probíhala intenzivní jednání vybraných členů našeho spolku se zástupci sponzorů i obcí a měst s cílem získat dostatečné množství finančních prostředků pro uskutečnění tradiční Mikulášské jízdy na tratích 260, 262 a 017. Na počátku podzimu jsme mohli s uspokojením konstatovat, že přislíbené peněžní prostředky umožní vypravení zvláštního vlaku sestaveného z letohradské parní lokomotivy 423.009 a soupravy historických vozů. Mikulášský vlak CHŽK vyjel v neděli 3. prosince 2017 o půl jedenácté dopoledne na osvědčenou okružní trasu Česká Třebová–Skalice nad Svitavou–Chornice–Česká Třebová. Kromě našeho personálu v dobových uniformách jej doprovázel Mikuláš, dva andělé a dva čerti, ze kterých šla hrůza. Souprava zvláštního vlaku se zaplnila ještě před odjezdem z výchozí stanice. Davy dalších cestujících nás očekávaly ve Svitavách, Březové nad Svitavou, Letovicích i Skalici nad Svitavou. Největší zájem o svezení jsme jako vždy předpokládali v Boskovicích, v níž byla z tohoto důvodu opět zřízena historická osobní pokladna. V této stanici nás však očekávalo zklamání v podobě velmi malého počtu cestujících, kteří do našeho vlaku nastoupili. Teprve dodatečně se ukázalo, že hlavním důvodem tohoto jevu byl kulturní program, připravený městem Boskovice ve stejné časové poloze. Do stanice Šebetov, která se nachází zhruba v polovině trasy zvláštního vlaku, s námi tak přijelo v porovnání s předchozími ročníky akce nejméně cestujících. V Šebetově vždy plánujeme nejdelší pobyt, který je jakousi přestávkou, umožňující lokomotivní četě provést důkladnou prohlídku a mazání lokomotivy. O cestující zvláštního vlaku se mezitím postarali šebetovští hasiči, kteří pro ně připravili bohaté občerstvení. Po hodině jsme pokračovali v jízdě přes Velké Opatovice a Chornice do Moravské Třebové. Pro letošní ročník akce využil náš spolek nabídky Klubu přátel kolejových vozidel Brno a rozhodl se vypravit i druhý zvláštní vlak vedený historickou motorovou lokomotivou 749.254-9. Tento mimořádný spoj jel v trase Česká Třebová–Chornice–Skalice nad Svitavou a v Moravské Třebové křižoval se zvláštním vlakem vedeným parní lokomotivou. Jeho úkolem bylo nejen přivézt zájemce o svezení mikulášským vlakem z úseku Česká Třebová–Moravská Třebová, ale především umožnit návrat jeho cestujících ze stanic a zastávek mezi Moravskou Třebovou a Velkými Opatovicemi. Omezený jízdní řád pravidelné dopravy v této části trati jim totiž nenabízel žádný použitelný spoj. Ve všech větších stanicích na trase doplňovali místní hasiči vodu do lokomotivy. Naposledy se tak stalo v Mladějově na Moravě a delší pobyt zvláštního vlaku nařizoval jízdní řád i na zastávce Trpík. Obyvatelé této nejmenší samostatné obce na trase připravili pro jeho osazenstvo originální občerstvení servírované přímo v čekárně na nástupišti. Ve Třebovici v Čechách opustil zvláštní vlak koleje bývalé Moravské západní dráhy. Po 127 kilometrů dlouhé a téměř osm hodin trvající jízdě zastavil v 19:40 hodin u prvního nástupiště stanice Česká Třebová. Stejně jako v případě předchozích ročníků i v roce 2017 měla naše Mikulášská jízda velký úspěch a v následujících dnech o ní v tomto duchu informovala všechna místní tištěná média. Nezbývá než poděkovat všem městům, obcím a firmám za finanční podporu akce, lokomotivní četě stroje 423.009 za skvěle odvedenou práci, hasičským sborům za doplňování vody a v neposlední řadě všem cestujícím, kteří nás svou účastí přišli podpořit. Nepříliš dobrý ekonomický výsledek akce, způsobený nízkým počtem cestujících z Boskovic, nás samozřejmě neodradí a stejnou akci se pokusíme uspořádat i v roce 2019.

 

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Správce IT: Antonín Horák
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela