Připravujeme

Bezdružické parní léto 2023

termín: sobota 15. a neděle 16. července 2023

Přihlášení

Razítka

057.jpg

Ediční činnost

2015-02_Pohlednice_BOE.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Také nás najdete

110 let tratě Polička–Žďárec u Skutče

termín: 16. června 2007
kód akce: 08-060
pořadatel: České dráhy, a. s. – KCOD Pardubice
místo konání: traťový úsek Česká Třebová–Polička
vozidla: 310.922 + Ci + Ce + Rlm + 2 Ce
období: třicátá léta dvacátého století
razítko:

Již 110 let od zahájení provozu si 16. června 2007 připomněla železniční trať Polička–Žďárec u Skutče. Pořadatelem velkoryse pojatých oslav bylo Krajské centrum osobní dopravy ČD v Pardubicích. Náš spolek však oslovil zástupce Společnosti železniční při DKV Česká Třebová a požádal nás o zajištění vlakvedoucího a dvou průvodčích ve stejnokrojích vzor 1934. V den oslav vyrazily na jubilující trať hned dva zvláštní vlaky. Hlavním spojem oslav se stal Berry-Expres, vedený lokomotivou 423.009 a jedoucí v trase Pardubice hlavní nádraží–Žďárec u Skutče–Polička a zpět. Naše vlaková četa doprovázela druhý zvláštní vlak, který v čele s lokomotivou 310.922 vyrazil do Poličky z České Třebové. Výčet neobvyklých vozidel by nebyl úplný bez motorových vozů, nasazených v den oslav na pravidelné vlaky. Tak se stalo, že jsme křižovali s historickými motorovými vozy M 131.1228, M 240.0089 i s moderní „Regionovou“. Centrem oslav se stala železniční stanice Polička. Oba zvláštní vlaky s parními lokomotivami v čele se tam setkaly, byla tam vystavena další zajímavá vozidla, instalována výstavka o historii železnic a velké množství dalších atrakcí. Účastníci oslav mohli díky zajištění návazné autobusové dopravy navštívit i nedaleký hrad Svojanov. Mimo vlakové čety a místopředsedkyně CHŽK se za náš spolek zúčastnili akce i pánové Mucha a Hampejs ve stejnokrojích z časů starého mocnářství. Oslavám přálo i počasí, takže oba parní vlaky odjížděly odpoledne zpět do Pardubic a České Třebové s nadšenými účastníky, plnými dojmů. Akce zanechala hluboké dojmy i ve členech naší vlakové čety. Poprvé za deset let existence našeho sdružení jsme neprodávali jízdenky a pouze asistovali při této činnost vlakovým revizorům KCOD Pardubice. Patrně jsme si dosud nestihli získat důvěru této nedávno vzniklé instituce.

 

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 43
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Grafik: Luboš Brant
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela