Připravované nostalgické akce

Brno – město uprostřed Evropy 2024

termín: sobota 15. a neděle 16. června 2024

Bezdružické parní léto 2024

termín: sobota 3. a neděle 4. srpna 2024

Prezentace zabezpečovací techniky

Muzejní víkend v Turnovském depu

termín: sobota 15. a neděle 16. června 2024

Přihlášení

Razítka

023.jpg

Ediční činnost

2015-11_KK_2016.jpg

Nákupní košík

 x 

košík je prázdný

Také nás najdete

Slezským Semmeringem do muzea

termín: 1. května 2004
kód akce: 08-034
pořadatel: Muzeum Slezského Semmeringu
místo konání: železniční stanice Horní Lipová
vozidla:
období: vývojová řada železničních stejnokrojů dvacátého století
razítko:

Při příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie 1. května 2004 uspořádalo Muzeum Slezského Semmeringu velmi zajímavou a poučnou akci ve své sídelní stanici Horní Lipové. Na základě žádosti jednatele muzea se na jejím organizování podíleli i členové našeho spolku. Součástí sobotního programu byly jízdy zvláštních vlaků, vedených historickými motorovými vozy M 131.101 a M 262.076, které navážely do této stanice návštěvníky akce. Ti měli možnost návštěvy muzea s rozšířeným výkladem nebo bufetového vozu, odstaveného přímo u staniční budovy. Prvním bodem oficiálního programu bylo slavnostní otevření a pojmenování Moravskoslezského horského pramene. Poté následovala hlavní část akce, jakési zamyšlení nad osudy stanice a jejího okolí v průběhu dvacátého století. Ve scéně účinkovalo šest výpravčích ve stejnokrojích používaných v letech 1900–2000. Postupně přistupovali k mikrofonu a sdělovali shromážděným divákům dojmy a zážitky ze „svého“ období. I když byly jejich projevy napsány velmi šetrně, celkový dojem z nedávno skončeného století byl značně negativní. To ostatně zaznělo i v závěrečné řeči moderátora akce: „Před námi defilovalo to, co zažili v běhu času naši kolegové a předchůdci na železnici, která vždy lidi spojovala. Zážitky z Evropy rozdělené národnostní a třídní nenávistí, Evropy ovládané krvavými diktaturami fašistickými a komunistickými, za kterými zůstaly desítky miliónů mrtvých, zničených osudů lidí i celých národů. Tyto zážitky jsou natolik hrozné, že si přejeme, abychom ani my, ani naše děti již nemusely něco podobného znovu prožívat. Jak vyplynulo ze vzpomínání na staletí rozdělené Evropy, skoro se všemi národy jsme měli v minulosti námi nezaviněné konflikty, trpěli jsme jejich křivdami a násilím. Toto je však samozřejmě náš pohled, ostatní si zase v řadě případů myslí to samé o nás. Objektivní pravda je, jak už to v životě bývá, někde uprostřed.“ Z pronesených slov vyplynulo, že vstupem do Evropské unie jsme nejen my, ale i ostatní národy Evropy získaly možnost k novému spolužití, jako šanci na spolupráci a neopakování osudných chyb minulosti. Celý program byl ukončen zasazením čtyř lip v areálu stanice, na němž se podíleli nejen účastnící programu a místní politici, ale také hosté ze sousedního Polska.

 

Založeno: 23. března 1998
Počet členů: 42
Čestní členové: 6

Výbor spolku:

Předseda: Dušan Stolarik
Místopředseda: Ludmila Petrželová
Jednatel: Marek Říha

 

Technická sekce:

Pokladník: Jan Čiháček
Účetní: František Mikeš
Grafik: Luboš Brant
Webmaster: Martin Vodák, Jiří Petržela